Wyobraź sobie sytuację: wysyłasz podanie o pracę lub staż Twoich marzeń, zaciskasz kciuki i sprawdzasz co chwila skrzynkę email, żeby nie przegapić odpowiedzi. Jesteś pewna wygranej i już czujesz się jakbyś wygrała w Totolotka. Zaglądasz ostatni raz do podania i nagle … zauważasz literówkę, wielką jak kobyła!

Takie rzeczy zdarzają się każdemu, ale można ominąć wczesne osiwienie włosów, jeśli tylko przerobimy każdy punkt z poniższej check-listy.

Zanim wyślesz podanie o pracę lub staż, sprawdź następujące rzeczy:

Przeczytaj wszystko 3 razy

  • Spójrz na nagłówek Twojego podania wysyłanego mailem – czy wygląda on jasno i zrozumiale?
  • Zerknij na adres email oraz imię i nazwisko osoby, do której ślesz podanie – czy to odpowiednia osoba? Czy poprawnie wstawiłaś jej dane?
  • Sprawdź w podaniu wszystkie błędy, literówki i cyfry (np. daty) – sprawdź, czy wszystko jest przedstawione poprawnie. Nie zapomnij o błędach stylistycznych.
  • Dobrze jest również dać takie podanie do przeczytania bliskiej osobie: przyjaciółce, mężowi, chłopakowi, czy rodzicom – inna para oczu szybciej wyłapie błędy i potknięcia.

Wyróżnij się

Czy wiesz, ile podań rocznie otrzymują firmy? Setki, a może nawet tysiące! Postaraj się więc wyróżnić z tej masy. Postaw na niekonwencjonalny format podania o pracę/staż oraz na informacje przedstawiające Twoją osobę w sposób, który zainteresuje przyszłego pracodawcę.

Jak to zrobić? Poczytaj na temat danej firmy, wejdź na jej profile społecznościowe, by zapoznać się z funkcjonowaniem i charakterem tego miejsca pracy, a następnie użyj podobnego stylu i formy w podaniu. Przedstaw siebie jako osobę, która wniesie dużą wartość danemu przedsiębiorstwu.

Wygoogluj się

Przejrzyj swoje profile w mediach społecznościowych i ewentualnie, edytuj je i popraw. Pamiętaj, że aktualnie wiele firm sprawdza profile kandydatów właśnie poprzez wyszukiwarki internetowe takie, jak Google. Jeśli więc znajdą oni Twoje wstydliwe zdjęcie z ostatniej imprezy u przyjaciół, praca/staż może Ci przemknąć koło nosa.

W profilach społecznościowych: postaraj się wstawić dobre zdjęcie Twojej osoby, najlepiej popiersia (lepiej będziesz widoczna), w ubraniu (nie w bikini na plaży) i z uśmiechem. Dostosuj również informacje na temat Twojej osoby i Twoich zainteresowań tak, by podniosły ocenę w oczach przyszłego pracodawcy.

Pokaż, że Ci zależy

Jak pisałam już powyżej, poszperaj trochę po internecie, zainteresuj się przyszłym potencjalnym miejscem pracy, zapisz się na ich newsletter, polub profile społecznościowe firmy, dyskutuj w ich postach na Facebooku, Twitterze, czy Instagramie – pamiętaj o tym, by były to komentarze wnoszące wartość do dyskusji (tylko takie komentarze przyciągają uwagę!).

Kiedy dana firma będzie chciała sprawdzić Twoje własne profile społecznościowe, jako kandydata na określone stanowisko, wpadnie ona w internecie na zaangażowaną w ich działalność osobę. A to już duży plus dla Ciebie!

A, kiedy już zostaniesz zaproszona na rozmowę o pracę, nie zapomnij przygotować sobie tych 10 rzeczy oraz przejrzeć listę pytań, które pracodawca może Ci zadać.


Czy Tobie zdarzyły się jakieś wpadki przy wysyłaniu podania o pracę lub staż? Napisz o nich w komentarzach.