Pisanie CV, to dla niektórych z nas prawdziwa zmora. Kiedy jednak wysyłamy je do wielu firm i nie otrzymujemy od nich żadnych wieści lub odpowiedź jest negatywna, oznacza to tylko jedno: nasze CV ląduje w koszu. Z pewnością jest ono źle i nieciekawie napisane.

Oczywiście, no worries, … mam na to receptę!

Zacznijmy od tego, że świetne CV to takie, które przykuwa uwagę pracodawcy.

Pamiętaj, osoba przeglądająca CV, w ciągu 6 sekund decyduje, czy Twoje CV zostanie odrzucone! Nie jest ono nigdy czytane w całości, a jedynie skanowane wzrokiem. Im lepiej, więc podkreślisz konkretne informacje, tym większą będziesz miała szansę na rozmowę kwalifikacyjną.

 

JAK NAPISAĆ ŚWIETNE I SKUTECZNE CV?

Mam dla Ciebie kilka porad:

1. CV musi być czytelne

Pomyśl o stworzeniu na komputerze minimalistycznego, ale przykuwającego uwagę szablonu CV. Niech zachęca on do wzięcia dokumentu do ręki. Z drugiej strony CV musi być jasne i natychmiast zrozumiałe dla czytającej go osoby. Wszystkie niezbędne części CV opisałam poniżej.

2. Elementy CV:

 • Górna część:
  Imię i nazwisko
  Wiek lub data urodzenia
  Adres zamieszkania
  Telefon oraz email (pamiętaj, by email był profesjonalnym adresem, np. imię.nazwisko@ … , a nie czymś w rodzaju biedroneczka1985@buziaczkowo.pl)
  Zdjęcie nie jest obowiązkowe (chyba, że pracodawca wyraźnie zaznaczył to w ofercie pracy). Dlaczego lepiej go nie wstawiać? Bowiem większość ludzi to wzrokowcy i pierwsze wrażenie oraz opinię wyrabiamy sobie na podstawie tego, jak ktoś wygląda.
 • Doświadczenie – to najważniejsza część CV. Aby było ono, jak najbardziej czytelne, pogrub nazwę stanowiska oraz pracodawcę. Umieść tu również dokładne daty pracy na każdym ze stanowisk (nie sam rok!) – przedstawi to Twoją wiarygodność i szczerość wobec osoby zatrudniającej.
  Jeśli jesteś jeszcze studentką i nie masz zbyt wielkiego doświadczenia, zapisz się do organizacji studenckich (to nie tylko bezcenny punkt w Twoim CV, ale i ciekawe projekty, nawiązanie ważnych kontaktów i możliwość zdobycia pierwszego doświadczenia), przedstaw zrealizowane staże, wolontariat, czy praktyki.Wyróżnij się! Nie pisz, jak 90% innych kandydatów.
  Pokaż pracodawcy dlaczego jesteś lepsza od reszty kandydatów.Użyj liczb w opisie doświadczenia:
  – zamiast pisać „realizacja projektów”, zamień to na: „w ciągu 6 miesięcy, zrealizowałam 90% projektów”,
  – „pisałam artykuły, jako freelancer”, zamień na „napisałam ponad 100 artykułów, jako freelancer do prawie 20 kolorowych magazynów takich, jak …”.Ważne: Nie powielaj opisu doświadczenia w liście motywacyjnym. Tu dowiesz się, jak napisać taki list.
 • Podsumowanie zawodowe – powinno znaleźć się na samej górze CV i najlepiej, jeśli zajmie maksymalnie 3 linijki w dokumencie. Jako pierwsza część dokumentu, zostanie natychmiast zauważone. Przedstaw się w nim, wymień Twoje największe dokonania zawodowe i przedstaw cel, do którego dążysz – i niech to wszystko będzie powiązane ze stanowiskiem, na które aplikujesz (zanim zaczniesz cokolwiek pisać, pomyśl o tym, co przyszły pracodawca chciałby usłyszeć z Twoich ust).
 • Wykształcenie – w tej części pisz krótko i podaj tylko niezbędne informacje, bez przedstawiania szczegółów (np. nazwa i adres liceum to kompletnie zbędne informacje). Wiem, że chcesz opisać wszystko, ale takie detale odciągają uwagę od istotnych elementów.
 • Umiejętności – przedstaw kompetencje, jakie nabyłaś, a które z pewnością wzbudzą zainteresowanie przyszłego pracodawcy. Pomiń te kwalifikacje, które nie są związane z przyszłym stanowiskiem.Oto 25 umiejętności, które mogą pomóc kandydatom w znalezieniu pracy, w 2016 roku.Nie umieszczaj zbędnych informacji w CV.
 • Zainteresowania – podobnie, jak przy umiejętnościach, użyj tu Twoich talentów i hobby, które mogą stanowić przydatne wskazówki dla osoby rekrutującej na temat Twojej osoby (np. „trenuję do maratonu” – oznacza to, że jesteś konsekwentną osobą dążącą do realizacji długo planowego celu, „prowadzę blog, gdzie dwa razy w tygodniu publikuję artykuły na temat …” – dla freelencera starającego się o pracę w gazecie, taki blog to nie tylko swoiste portfolio, ale i ukazanie obrazu poważnie podchodzącego do pisania autora, rozwijającego swoje talenty w internecie).

3. Dopasuj CV do wymagań pracodawcy (żadnej masówki!)

Nie wysyłaj tego samego CV do dziesiątek firm. Ten sam model CV nie podkreśli informacji, których szuka określona firma – a Twoje CV może zostać odrzucone.

Przeczytaj uważnie ofertę pracy i pomyśl o tym, które z informacji mogłyby być najbardziej użyteczne dla danej firmy i proponowanego stanowiska. Następnie wstaw je w Twoim CV. Użyj cyfr, mierzalnych danych i faktów, aby opisać te informacje (tak, jak zostało to opisane w punkcie 2 „Doświadczenie”).

PAMIĘTAJ!

Zawsze rób notatki, gdzie wysłałaś które CV i kiedy. Jeżeli odezwie się do Ciebie ktoś z działu rekrutacji, szybko sprawdzisz, co to za firma i unikniesz niezręcznej sytuacji, kiedy nie będziesz pamiętała danej firmy i stanowiska.