Wiem, jak bardzo stresujące może być szukanie pracy i ile nerwów może zjeść przygotowanie się do rozmowy o pracę. Dlatego właśnie, zebrałam do kupy i stworzyłam Ci tę listę rzeczy do zrobienia przed spotkaniem z Twoim przyszłym pracodawcą, by uniknąć wpadki i zmniejszyć stres.

Linia cienka_post

ROZMOWA O PRACĘ: 10 RZECZY, KTÓRE MUSISZ PRZYGOTOWAĆ

1. Zrób rozeznanie na temat firmy

Kiedy idziesz na rozmowę o pracę, przygotuj się nie tylko fizycznie, ale zaczerpnij też trochę wiedzy na temat firmy, do której złożyłaś podanie – to podstawa! Poszukaj w internecie jej strony, zajrzyj pod przycisk „O Nas/O firmie”, znajdź informacje na temat produktów i usług przedsiębiorstwa oraz działu i stanowiska, dla którego została stworzona oferta pracy.

2. Zajrzyj do Linkedin

Sprawdź profile osób, które będą przeprowadzały z Tobą rozmowę o pracę. Zajrzyj również do innych pracowników firmy, by zapoznać się z typem ludzi tam zatrudnionych, ich umiejętnościami, zainteresowaniami, charakterem. Pomyśl, jak mogłabyś wykorzystać te informacje na rozmowie.

3. Zrób listę pytań

Spisz na kartce kilka(naście) pytań, które chciałabyś postawić osobom, które zobaczysz na spotkaniu. Niech będą to inteligentne pytania, szczegółowe, realistyczne i przedstawiające Ciebie, jako kobietę wiedzącą, o czym mówi i znającą się na danym temacie.

4. Przygotuj odpowiedzi na standardowe pytania

Sprawdź moją listę „50 najczęściej zadawanych pytań w rozmowie o pracę” i przygotuj krótkie odpowiedzi na nie. Bądź oryginalna, nie staraj się kopiować innych kandydatów. Z drugiej strony, pomyśl o pytaniach, których nie chciałabyś usłyszeć i napisz również do nich odpowiedzi.

Przede wszystkim, zapytaj siebie samą „Dlaczego powinnam zostać wzięta na to stanowisko?” (Co mogę zaoferować firmie, czego inni kandydacie nie posiadają? W czym jestem naprawdę świetna, co przyniesie korzyści zatrudniającemu mnie przedsiębiorstwu?).

lista 50 najczęściej zadawanych pytań podczas rozmowy o pracęWANYCH PYTAŃ PODCZAS ROZMOWY O PRACĘ

5. Zabierz ze sobą CV

Wydrukuj i weź ze sobą własne CV, długopis i notes. Zapisz sobie również dokładnie miejsce spotkania oraz imiona i nazwiska osób, z którymi jesteś umówiona.

6. Ubierz się, jak kobieta sukcesu

Staraj się wybadać, jakiego typu ubiór akceptowany jest w danej firmie – możesz o to nawet zapytać osobę, która zaprasza Cię na rozmowę. Nigdy nie ubieraj się zbyt wulgarnie lub niechlujnie (np. ubrania sportowe). Postaraj się również wyróżnić z tłumu, np. kolorem – dodaj jakiś dodatek w mocnym kolorze, a nawet włóż nietypową garsonkę.

7. Wizualizuj rozmowę

Dzień przed rozmową, wyobraź sobie jej przebieg: Twoje emocje, pytania, jakie otrzymasz, Twoją pewność siebie i to, jak świetnie przedstawisz przyszłemu pracodawcy swoje umiejętności i osobę. Taka wizualizacja pomaga w złagodzeniu stresu i zaprogramowaniu Twego umysłu do odpowiedniego zachowania – to, co sobie wizualizujesz, da sygnał dla mózgu, by działał on właśnie w ten sposób, o jakim myślisz.

8. Bądź przed czasem

Zawsze dobrze jest widziane przyjście na 10 minut przed czasem. Pomyśl również o ruchu na drodze i zawsze przewiduj dodatkowy czas na ewentualne korki, czy zgubienie się.

9. Uśmiechaj się i bądź szczera

Nie zapomnij o uśmiechu i byciu otwartą.

Mów szczerze, nie oszukuj i nie zawyżaj swoich umiejętności – to zawsze jest widoczne, wierz mi! Ludzie zatrudnią Cię za to, kim jesteś. Pokaż im swoje najlepsze strony, bądź Karierowiczką!

10. Wyślij email z podziękowaniem za przyjęcie Cię na rozmowę

Niespotykane? I właśnie o to chodzi! Zrób coś miłego i unikalnego, jak np. wysłanie wiadomości z podziękowaniem za poświęcony przez firmę czas. To ukaże nie tylko Twoje dobre maniery, ale i przypomni Twoją osobę.

Linia cienka_post

Czego NIE WOLNO robić podczas rozmowy o pracę:

  • Spoglądać na zegarek,
  • Spoglądać na telefon,
  • Mieć włączony telefon (uwaga: ktoś może zadzwonić!)
  • Żuć gumę
  • Przyjść w czapeczce z daszkiem
  • Nie mieć żadnych pytań lub mieć ich zbyt wiele
  • Źle wspominać poprzednią pracę i pracodawcę
  • Stawiać się w pozycji ofiary losu
  • Mówić tylko o sobie (pamiętaj, oni chcą usłyszeć o tym, co możesz wnieść do firmy)

Powodzenia!

lista 50 najczęściej zadawanych pytań podczas rozmowy o pracęWANYCH PYTAŃ PODCZAS ROZMOWY O PRACĘ