List motywacyjny, to obraz Twojej marki osobistej – dzięki niemu „sprzedajesz się” przyszłemu pracodawcy.

Ale powiem Ci coś w sekrecie … większość zatrudniających nawet nie czyta listów motywacyjnych. Dlaczego? Bowiem mało kto wie, jak napisać naprawdę oryginalny dokument, który zwróci uwagę pracodawcy.

Pisanie listu motywacyjnego zaczynamy zazwyczaj od … zajrzenia do Google, wpisujemy tam hasło „list motywacyjny” i ściągamy pierwszy z brzegu wzór takiego dokumentu. Kopiujemy kilka zdań, albo i akapitów, aby potem wysłać wszystko na biurko interesującej nas firmy. Po przeczytaniu tysięcznego podobnego modelu, pracodawca wyrzuca taki list motywacyjny do kosza.

Jak, więc napisać idealny list motywacyjny, który zainteresuje potencjalnego szefa?

Tak naprawdę nie ma jednego typu, czy modelu tego dokumentu – istnieją jednak pewne zasady, których zastosowanie z pewnością zagwarantuje, że list motywacyjny będzie wartościowym dodatkiem do CV.

ZASADY PISANIA LISTU MOTYWACYJNEGO

 

1. Zacznij od samego CV

Ono również musi być interesujące, bowiem jest pierwszym dokumentem, jaki przyszły pracodawca weźmie do ręki. To właśnie CV zadecyduje, czy zatrudniający przeczyta Twój list motywacyjny.

Pamiętaj: list motywacyjny i CV powinny dopełniać się, a nie być swoja kopia (list motywacyjny nie powinien powielać tego, co zostało już napisane w CV)

2. List motywacyjny nie powinien przekraczać jednej strony A4

Im dłuższy, tym więcej lania wody i mniej chce się go czytać.

3. Zadbaj o jego właściwą formę

Dobry list motywacyjny powinien od razu przyciągać wzrok. Mimo fantastycznej treści, zbity w kupę lub niechlujny list może zostać natychmiast odrzucony przez przyszłego pracodawcę. Dlatego należy, jak najbardziej zadbać o wygląd dokumentu oraz jego formę (jasny, przejrzysty układ, ale z drugiej strony oryginalny styl wyróżni go od innych podobnych listów).

4. Unikaj używania typowych zwrotów z innych listów motywacyjnych (np. tych, znalezionych w internecie)

Zapomnij o poniższym zdaniu …

“W odpowiedzi na ogłoszenie z … , chciałbym przedstawić swoją kandydaturę”.

Przedstawi ono Ciebie , jako kogoś bez wyobraźni, kto po prostu bazuje się na typowych modelach listów motywacyjnych. Odkryj swoją kreatywność i motywację do danego stanowiska, pisz specjalnie dla rekrutora danej firmy.

5. Skup się na tym, co pracodawca może oczekiwać od Ciebie, a nie na tym czego Ty chcesz od pracodawcy.

Doświadczenie zawodowe opisałaś już szczegółowo w CV. Nie powielaj go w liście. Napisz kilka powodów, dla których warto Cię zatrudnić, przedstaw swoje najsilniejsze strony, osiągnięcia zawodowe i umiejętności. Przekonaj pracodawcę, że musi się z Tobą spotkać.

6. Jak napisać list motywacyjny – technicznie

  • Zaadresuj list do właściwej osoby – nie wysyłaj listu do „Pani” lub „Pana”. Dowiedz się, kim jest właściwa osoba: kierownik działu lub kierownik ds. personalnych.
  • Pierwszy akapit – wyjaśnij, dlaczego zdecydowałaś się na aplikację na dane stanowisko pracy lub czemu chętnie podjęłabyś się zatrudnienia w wybranej organizacji.
  • Drugi akapit – zwięźle przedstaw swoją motywację, sytuacje zawodową i kwalifikacje (zawodowe i/lub akademickie).
  • Trzeci akapit – napisz, dlaczego firma powinna zatrudnić właśnie Ciebie. Wtrąć kilka informacji na temat samej firmy, aby pokazać, że wiesz i interesujesz się tym, czym ona zajmuje się.
  • Podpisz list odręcznie.

Mam nadzieje, że powyższe wskazówki przydadzą Ci się w znalezieniu Twego stanowiska marzeń!