Nowy rok rozpoczął się kilka dni temu hucznym otwarciem butelki szampana i całą długą listą postanowień na nadchodzące 12 miesięcy (schudnę 10 kg, zapiszę się na siłownię, będę codziennie jeść zdrowe posiłki, w weekendy nie zajrzę na Facebooka, … znasz to, prawda?). Lista rzeczy do zrobienia „TO-DO” jest ważna, oczywiście, ale tak naprawdę niewiele potrzeba, by stworzyć ogromne zmiany w … sobie samej.

Pamiętaj, żeby zacząć wszelakie zmiany od swojej własnej osoby, jak i od swoich nawyków.

Fantastyczne jest otrzymanie takiego świeżego startu, pustej karty życia do wypełnienia – pozwala ona na wykreowanie rzeczy od nowa, na spojrzenie z perspektywy całego roku, na życie zawodowe i osobiste – to naprawdę niezwykła sprawa! Wykorzystaj, więc ten dar najlepiej, jak możesz.

Jak to zrobić? Oto moje rady:

1. Odpuść sobie

Bardzo często dajemy się złapać w sieć negatywnych emocji, przeszłych porażek, potknięć i niemiłych wspomnień. Zamiast iść do przodu, grzęźniemy w przeszłości i nie awansujemy, nie dbamy o ciekawe projekty, czy o zdrowie, bo przyzwyczailiśmy się do tego stanu przygnębienia i na wszystko szukamy wymówek. Wyrzuć ten stary bagaż, zacznij na świeżo – zostaw stare emocje w przeszłości! Odpuść sobie wszystkie momenty załamania, wyrzuć z pamięci porażki, których doznałaś i przestań bać się nowego – przestań, w końcu, bać się życia. Podejmij ryzyko, otwórz się na zmiany.

2. Zdecyduj, co jest DZIŚ najważniejsze

Zapomnij przez chwilę o rocznych planach i zmianach. Zamknij oczy i zastanów się, co jest akurat teraz, w tym momencie, dla Ciebie najważniejsze? jakie są Twoje aktualne pasje? co Cię ekscytuje tak mocno, że nie przestajesz o tym myśleć? Dzięki czemu poczujesz się spełniona? Znajdź tę rzecz i zrób ją.

3. Odstaw na bok wszystkie rozpraszacze uwagi i skup się na najważniejszym

Ten punkt powiązany jest z poprzednim. Wyłącz wszystkie rozpraszacze uwagi: Facebook, Instagram, Twitter, skrzynkę email, telefon, a nawet cały komputer i skoncentruj się na tej jednej, najbardziej istotnej dziś rzeczy do zrobienia. Wystarczy nawet 15-20 minut takiej przerwy od technologii, w której jednak skupiasz się maksymalnie na robieniu określonego zadania – może to trwać również o wiele dłużej.

4. Idź do przodu małymi kroczkami

Zamiast dokonywać nagłych i wielkich zmian, zacznij od jednego małego posunięcia, potem kolejnego i kolejnego. Nie zostaniesz dzięki temu przyduszona zbyt dużą ilością pracy na raz i nie załamiesz się już na starcie. Każdy mały krok doprowadza Cię bliżej do celu.

5. Znajdź szczęście już teraz

Nie szukaj szczęścia w przyszłości (kiedy zarobisz więcej pieniędzy, znajdziesz lepszą pracę, schudniesz, itp.) – ono jest już tu i teraz, wystarczy tylko po nie sięgnąć. Jeśli każdego dnia robisz coś, co Cię pasjonuje, przy czym czujesz się naprawdę dobrze, oznacza to, że znalazłaś szczęście.